Windykacja przedmiotu leasingu

Windykacja przedmiotu leasingu nie zawsze przebiega zgodnie z prawem oraz zasadami współżycia społecznego...

windykator

Oferujemy pomoc prawną dla poszkodowanych klientów korporacji leasingowych, negocjacje i mediacje w zakresie czynności windykacyjnych, wstrzymanie windykacji.

W przypadku wystąpienia problemów z dokonywaniem płatności przez leasingobiorcę zgodnie z harmonogramem umowy leasingu, firma leasingowa rozpocznie windykację (windykacja miękka), mającą na celu wyegzekwowanie zaległych czynszów leasingowych oraz innych opłat (płatne monity, telefony, wizyta pełnomocnika leasingodawcy w siedzibie leasingobiorcy, kary umowne). Jeżeli pomimo podjęcia działań windykacyjnych przez firmę leasingową, leasingobiorca nie zdoła wywiązać się z umówionych płatności, umowa leasingowa zostanie rozwiązana na mocy art. 70913 k.c. oraz OWUL (Ogólne Warunki Umowy Leasingu).

Skutkiem rozwiązania umowy leasingu jest żądanie przez leasingodawcę natychmiastowego zwrotu przedmiotu leasingu. Natychmiastowy brak zwrotu przedmiotu, spowoduje podjęcie działań windykacyjnych (windykacja twarda) mających na celu siłowe odzyskanie własności firmy leasingowej (np. odebranie od klienta pojazdu na lawecie i odtransportowanie na plac poleasingowy). Takie rozwiązanie jest kosztowne i naraża korzystającego na dodatkowe problemy prawne. Brak zwrotu przedmiotu leasingu skutkuje zgłoszeniem na policję przywłaszczenia (art. 284 kodeksu karnego).

§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Należy pamiętać również, że finansujący może naliczyć dotkliwą karę za bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu. Nadto, finansujący może złożyć do sądu  pozew o wydanie, co dodatkowo zwiększy koszty po stronie korzystającego.

Leasingodawca może naliczyć dodatkową opłatę za windykację i wznowienie umowy leasingu - zgodnie z podpisaną przez strony tabelą opłat i prowizji. Negocjuj wysokość oraz zasadność ponoszonych opłat. Podpisując umowę leasingu (najczęściej umowa adhezyjna) zwracaj uwagę na opłaty i koszty dodatkowe oraz zapisy w OWUL.

Rekomendujemy korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej naszej kancelarii, celem wypracowania porozumienia i wznowienia umowy lub uzyskanie korzystnego rozliczenia umowy leasingu. Antywindykacja >>

Popularne słowa kluczowe